Hackathon

Szukamy
najlepszych
rozwiązań

24 i 25 września w trakcie Hackathonu danych publicznych przekonamy się, jak wiele można zdziałać wykorzystując otwarte bazy danych publicznych, udostępnionych przez instytucje rządowe i samorządowe. Na najlepsze rozwiązania wykorzystujące zawarte w nich informacje, czekają nagrody w wysokości 18 000 zł, 13 000 zł oraz 9 600 zł dla wygranych zespołów za kolejno I, II i III miejsce oraz możliwość wdrożenia przez Ministerstwo Cyfryzacji, a także nagrodę specjalną od PWPW w wysokości 10 000 zł oraz płatny staż w COI!

W 2 dni
od pomysłu
do prototypu

Hackathony to wypróbowany sposób na osiąganie efektów w szybkim czasie. W ciągu 2 dniowego Hackathonu uczestnicy będą wymyślać, jak wykorzystać dostępne dane publiczne do tworzenia usług ułatwiających codzienne życie. W Londynie na bazie danych z samej komunikacji miejskiej powstało ok. 500 aplikacji, które dają zatrudnienie aż 5 tysiącom osób.

Dane
publiczne
dla nas
wszystkich

Dane publiczne to ciągle aktualizowane źródło informacji. Szacuje się, że na świecie wytworzono w ostatnich 2 latach więcej danych niż przez 20 tysięcy lat. Otwieranie danych publicznych to pierwszy krok do tego żeby wykorzystywać je nie tylko na potrzeby Państwa, ale przede wszystkim obywateli. Przedsiębiorstwa w Twojej okolicy, punkty turystyczne, zasięg szerokopasmowego internetu – to tylko niektóre z wielu informacji, do których zyskujemy coraz szerszy dostęp. Za darmo i z możliwością wykorzystania w dowolnym celu, również na potrzeby biznesu.

Jury

Od lipca 2016 w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiedzialna za otwieranie danych publicznych. Analityk danych, współtwórczyni i była szefowa Mojapolis.pl, pozarządowego serwisu poświęconego otwieraniu, gromadzeniu i wizualizacji danych publicznych, a także dziennikarstwu danych.

Agata Miazga

Ministerstwo Cyfryzacji - Zastępca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego

W Bibliotece Narodowej sprawuje nadzór nad procesem digitalizacji, przechowywania i udostępniania dokumentów cyfrowych oraz rozwojem POLONY.

Dominik Cieszkowski

Biblioteka Narodowa - Zastępca Dyrektora

Z technologiami IT ma profesjonalnie do czynienia
od 2007 r. Obecnie zajmuje się głównie metodykami DevOps oraz technologiami Puppet, Java oraz Ruby. Opublikował na otwartej licencji kilka modułów Puppet oraz kilka bibliotek Java.

Krzysztof Suszyński

Centralny Ośrodek Informatyki - Główny Programista

Studiował informatykę na wydziale FTiMS PW. Przez wiele lat pracował w branży finansowej w kraju i za granicą; programista i deweloper; członek licznych meetup’ów technologicznych.

Marcin Walendzik

PWPW - główny specjalista ds. planowania i rozwoju

Entuzjastka nowych technologii w edukacji i działaniach społecznych, angażuje się w projekty na rzecz bezpiecznego i twórczego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież.

Ewa Krupa

Fundacja Orange - Prezes Fundacji

Prawnik, publicysta, poeta, działacz na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, był również Członkiem Rady Informatyzacji oraz Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji.

Piotr 'VaGla' Waglowski

Autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet - ekspert w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju

Jako prezes Fundacji Startup Poland w latach 2015–2016 reprezentowała środowisko polskich innowacyjnych przedsiębiorców. Obecnie koordynator rządowego programu Start in Poland i dyrektor ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. Doktorantka Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH.

Eliza Kruczkowska

Polski Fundusz Rozwoju - Dyrektor ds. rozwoju innowacji

Aktywista od wielu lat zaangażowany w działania na rzecz otwierania danych publicznych. Autor wielu opracowań naukowych i popularnonaukowych poświęconych analizie i praktycznym wykorzystaniu danych. Współtwórca aplikacji webowych prezentujących dane publiczne mojapolis.pl oraz
naszakasa.org.pl.

Jan Herbst

socjolog, analityk i znawca danych - ekspert w dziedzinie wizualizacji danych

Zajmuje się informatyzacją polskiej administracji publicznej od ponad 10 lat. Zaangażowany w wiele kluczowych projektów publicznych z ramienia PriceWaterhouse oraz Infovide Matrix i Oracle realizowanych dla takich intytucji jak ZUS, Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Z zamiłowania podróżnik, pisarz.

Marcin Mińkowski

ekspert w dziedzinie - informatyzacji administracji publicznej

Do pobrania

Najczęściej
zadawane
pytania

24-25 września 2016 r. w budynku Biblioteki Narodowej w Warszawie, Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa

Ministerstwo Cyfryzacji w partnerstwie z Biblioteką Narodową. Realizatorem Hackathonu jest Laboratorium EE. 

Na zwycięzców czekają:
– 10 000 zł dla zespołu za zajęcie I miejsca
– 6 000 zł dla zespołu za zajęcie II miejsca
– 3 000 zł dla zespołu za zajęcie III miejsca

Lista danych dostępnych przez API znajduje się tu 4129839898

Aktualna lista danych publicznych znajduje się na stronie 2147722581

Projekty biorące udział w Hackathonie powinny wykorzystywać w swojej istocie dane publiczne. Można zestawiać je z innymi danymi, ale podstawowo powinny opierać się na publicznych danych.

Na Hackathonie swoją premierę będą miały udostępnione (poprzez API) bazy: TERYT, REGON, CEIDG, SIIS, SIRS, dane Biblioteki Narodowej oraz dane miejskie z Warszawy, Poznania i Gdańska.

Zadaniem uczestników i uczestniczek jest stworzenie rozwiązań cyfrowych bazujących na danych publicznych.

Tak, w ramach Hackathonu każdemu/ej uczestnikowi/czce zostaną zapewnione 2 ciepłe posiłki, przekąski między posiłkami, kawa, herbata oraz napoje energetyczne.

Prace oceniać będzie Jury złożone z przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, instytucji publicznych oraz reprezentantów świata biznesu i organizacji pozarządowych. Szczegółowy skład na bieżąco prezentowany będzie na stronie Hackathonu.

Tak, do dyspozycji będzie strefa wypoczynku.

Aktualności

Wyniki Hackathonu!

2016-09-27

Podbijamy stawkę nr 2!

2016-09-23

Podbijamy stawkę!

2016-09-21

Sprawdź program Hackathonu

2016-09-21

Kryteria wyboru zwycięskich projektów

2016-09-14

Aktualizacja informacji i regulaminu - nagrody

2016-09-09

Dane publiczne dostępne na Hackathon!

2016-09-09

Aktualizacja regulaminu - licencje

2016-09-08

Organizator

Ministerstwo Cyfryzacji

Sponsor nagród

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Partnerzy

Biblioteka Narodowa
Fundacja Orange
Centralny Ośrodek Informatyki

Dane dostarczają

Skroluj do góry